زیبایی شناسی سقف وافل

سقف های مجوف سقف هایی دارای شبکه بندی یا حفره هستند که امروزه در صنعت ساختمان استفاده می شوند . سقف وافل از نوع سقف های متداول بتنی می باشد که از یک دال بتنی مسلح فوقانی با ضخامت یکسان به همراه شبکه ای از تیرچه های بتنی منظم که در یک یا دو امتداد متعامد گسترش یافته اند تشکیل می شود .
سقف وافل به دلیل زیبایی منحصر به فرد ، همواره از گزینه های مورد علاقه معماران در سازه هایی با کاربری های متفاوت همانند ساختمان های مسکونی ، پارکینگ ها ، هتل ها ، سالن اجتماعات و ... بوده است .
در سقف وافل به دلیل استفاده از قالب های غیر ماندگار وافل ، نمای زیبا و منحصر به فردی در سطح زیرین سقف پدید می آید که باعث عدم نیاز به اجرای سقف کاذب می شود و علاوه بر آن در سازه هایی با کاربری هایی نظیر مراکز تجاری و تفریحی و پارکینگ های طبقاتی از لحاظ ظاهری می تواند تغییر چشمگیری در فضای داخلی ساختمان به وجود آورد و سطح جذابیت فضای معماری را ارتقا بخشد .


اجرای سقف وافل آبا

تصویر 1- اجرای سقف وافل آبا 

زیبایی شناسی و تزئینات در سقف وافل در شاخه ی معماری سازه مورد بررسی قرار می گیرد که در این مقاله به آن می پردازیم .
سقف وافل به دلایل مختلفی مورد توجه و استقبال کارفرمایان قرار می گیرد :
  • چیدمان منظم و یک پارچه ی قالب ها در فواصل یکسان باعث ایجاد نمای اکسپوز زیبایی در سقف می شود که جلوه ی بصری چشمگیری به بیننده القا می کند .
  • امکان ایجاد این سقف در سازه هایی با دهانه های بلند وجود دارد و در سازه های مختلف با کاربری های متفاوت نظیر بیمارستان ها ، پارکینگ ها و مراکز تجاری و تفریحی و ... مورد استفاده قرار می گیرد .
  • مشبک بودن سطح زیرین سقف وافل و نمای زیبایی که به وجود می آورد باعث صرف نظر از استفاده از سقف کاذب می شود که باعث صرفه ی اقتصادی و کاهش هزینه ها می شود .
  • از آنجایی که این نوع از سقف به صورت اکسپوز اجرا می شود نیازی به نازک کاری ندارد و هزینه ی این مورد حذف می شود .
  • در صورتی که کیفیت اجرای این سقف قابل قبول باشد می توان بدون ایجاد هزینه های اضافه ، برای تزئینات و زیبا سازی آن اقدام کرد .

نورپردازی در سقف وافل

نقش نورپردازی در طراحی و دکوراسیون داخلی بر هیچکس پوشیده نیست . نور پردازی در هر فضایی سبب می شود عناصر آن فضا جلوه ویژه و قابل توجهی پیدا کنند . در رابطه با سقف های وافل می توان گفت : فضای خالی که در قسمت زیرین قالب ها وجود دارد امکان نورپردازی و جلوه زیبایی را برای شما فراهم می کند و دست طراحان برای انتخاب انواع طرح ها و نورپردازی ها باز است .
در سقف وفل می توان حفره های مربعی شکلی را که قالب وافل ایجاد کرده را رنگ آمیزی و نمای ظاهری را چشم نوازتر کرد . روش های مختلف نورپردازی در هریک از مربع های ایجاد شده در تزئینات سقف وافل می تواند یکی از عوامل ایجاد کننده زیبایی بیش از حد آن باشد .
اجرای سقف وافل آبا

تصویر2 - اجرای سقف وافل آبا

پیشنهادات ما برای تزئینات و زیبایی سقف وافل

همان طور که تا به اینجا گفته ایم سقف وافل با مزیت ها و برتری هایی که نسبت به سایر سقف ها دارد از دیگر روش هایی اجرایی سقف یک قدم جلوتر است و طرفداران خاص خود را دارد اما با این حال روش های متعددی وجود دارد که می توان با استفاده از آنها به زیبایی هرچه بیشتر این سقف ها کمک کرد که عبارتند از :
  • رنگ آمیزی اصولی و حساب شده سقف وافل : میتوان حفره های مربعی شکلی را که قالب ها ایجاد کرده اند را رنگ آمیزی کرد تا ظاهری شکیل تر و چشم نواز را به بیننده القا کند .
  • قابلیت نورپردازی متفاوت : به عنوان مثال می توان با یک ایده ی خلاقانه لامپ هایی با نورهای متفاوت در این سقف ها تعبیه کرد و از این نورپردازی نهایت استفاده را برد .
  • علاوه بر این موارد می توان با به کار گیری هنر گچ بری و استفاده ی همزمان از لامپ های رنگی در سقف باعث جذابیت هرچه بیشتر این سقف ها شد .
اجرای سقف وافل آبا

تصویر 3 - اجرای وافل آبا

نکته ی حائز اهمیت در رابطه با تزئینات سقف وافل این است که در وهله ی اول شرایط لازم برای اجرای این تزئینات فراهم باشد

سقف وافل یکی از بهینه ترین و مقرون به صرفه ترین سیستم های سقفی در صنعت ساختمان است اما برای نیل به این هدف ، باید شرایطی فراهم باشد تا از مزیت های این روش حداکثر بهره و استفاده را برد . در ادامه نکاتی را که هنگام اجرای سقف وافل مستلزم رعایت آنها هستیم را بررسی می کنیم .
عدم استفاده از تیر آویز به دلیل اینکه در نهایت سقفی کاملا صاف و یک دست حاصل شود . در حین اجرا نیز باید توجه کافی به این مسئله داشت که تیر آویز بیرون زدگی در هیچ قسمتی نداشته باشد که بتوان از نمای ایجاد شده سقف نهایت بهره برداری را به عمل آورد .
تایید کیفیت بتن حین اجرا از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد .
در حالتی که از سقف وافل به عنوان یک سقف اکسپوز بهره برداری شود و قصد تزئین سقف وافل را داشتید باید به نحوه ی اجرای سقف ، توجه و دقت زیادی داشته باشید .
و در آخر تمام تمهیداتی که برای اجرای تزئینات سقف لازم است مانند محل قرار گیری تاسیسات و لوله ها و اتصالات برق باید از قبل برنامه ریزی شده و در سقف اعمال شوند چرا که پس از پایان اجرا و خارج کردن قالب ها ، امکان هیچ تغییری میسر نیست .
 
 
  
بازدید: 2454تاریخ انتشار : 1400/02/08
    سقف وافل