بتن مصرفی در اجرای سقف وافل

همان طور که در مقاله های قبلی گفتیم یکی از مزیت های مهم اجرای سقف وافل ، کاهش میزان مصرف بتن است علاوه بر این بتن بدون اعمال روان کننده ها استفاده می شود و بتن ریزی به صورت یکپارچه انجام میشود که باعث افزایش استحکام سقف میشود.
بتن ریزی نیازمند دقت بالایی است به همین خاطر باید قبل از آن بررسی های متعددی انجام شود تا از عدم نشتی بتن اطمینان حاصل گردد . بسته به مقاومت و مشخصاتی که طراح برای بتن در نظر گرفته است بتن به محل پروژه منتقل می شود و بتن ریزی روی قالب های وافل تعبیه شده سقف انجام می شود . در روش سقف وافل نیازی به ویبراسیون در قیاس با سقف های مجوف نظیر یوبوت و کوبیاکس کمتر است ، روان کننده نیز در این روش اجرایی به کار نمی آید . تا زمانی که بتن به شکل گیری نهایی برسد و زمان قالب برداری برسد .

قیمت بتن

قبل از آن که به مقدار بتن مصرفی بپردازیم لازم است که مسئله ی قیمت آن را مطرح کنیم . بتن و اجرای آن در بازه های زمانی متفاوت قیمت های متفاوتی دارند چرا که باتوجه به تورم موجود در بازار امکان افزایش قیمت ها امری کاملا بدیهی است و این مسئله باعث افزایش قیمت سیمان و درنهایت افزایش قیمت بتن می شود . قیمت بتن مصرفی بر اساس مترمکعب محاسبه میشود.
ضخامت سقف عامل تعیین کننده ی مقدار بتن مصرفی است و اندازه ی ضخامت سقف هم به دهانه ی سقف بستگی دارد . مقدار بتن مصرفی در سقف وافل یک طرفه و دوطرفه با یک دیگر متفاوت هستند .
با استفاده از جدول ارائه شده و وزن بتن مخصوص ، می توانید برای سقف وافل دو طرفه با هر ضخامت میزان بتن مصرفی را محاسبه نمایید . بدیهی است هرچه ضخامت سقف کمتر باشد میزان بتن مصرفی کاهش پیدا می کند .


جدول محاسبه مصرف بتن

تصویر 1- جدول محاسبه بتن مصرفی در سقف وافل دوطرفه

سقف های مختلفی در ساختمان سازی وجود دارند که با بررسی ویژگی های مختلف می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید که در حال حاضر سقف وافل یکی از مناسب ترین گزینه های انتخابی است . این روش اجرایی با مزیت های منحصر به فرد خود و میزان مصرف بتن کمتر هزینه های اجرا را تا میزان قابل توجهی کاهش می دهد .
شرکت فنی مهندسی آبا ارائه دهنده ی قالب های وافل با کیفیت و همچنین اجرا پروژه های سقف وافل همواره آماده ی خدمت رسانی است.
 

 مرحله ی بتن ریزی


تصویر 2- بتن ریزی در پروژه ی سقف وافل 
بازدید: 2275تاریخ انتشار : 1399/09/26
    سقف وافل