پیمانکار سقف وافل

یکی از مهمترین مراحل اجرای ساختمان، اجرای اسکلت سازه است. در این گام اگر پیمانکار به هر طریقی در کار خود دچار خطا شود، فاز بعدی اجرای پروژه شامل نازک کاری دچار تغییرات اساسی خواهد شد.سقف وافل با توجه به زیبایی معماری آن که نمای اکسپوز زیرین سقف است، اجرای دقیقی را میطلبد، ایجاد یک شبکه از تیرچه‌های یک و دو طرفه در سقف وافل نیازمند دید و تجربه مناسب مجری و دستگاه نظارت می‌باشد. اجرای تیرهای آویزدار، مرحله قالب گذاری وافل، مرحله قالب برداری سقف و ... باعث شده است تا نیاز باشد پیمانکار سقف وافل در طول مراحل اجرا همفکری با شرکت‌های مشاوره داشته باشند. در این مقاله تیم فنی آبا در نظر دارد تا با استفاده از تجربیات اجرایی خود نکات مهمی در مورد انتخاب پیمانکاران سقف وافل در اختیار کارفرمایان قرار دهد. برای اجرای سقف وافل دو روش اجرای معمولی و مدولار مورد استفاده قرار می‌گیرد، که به طور دقیق هر دو روش در وبسایت رسمی شرکت آبا ارائه شده است، به علت توضیحات فنی و جامعی که برای اجرای سقف وافل در سایت شرکت داده شده است از علاقه مندان دعوت می‌شود به لینک زیر مراجعه نمایند.

اجرای سقف وافل
 • مطالعه دقیق نقشه‌های سازه

قبل از شروع عملیات خاکبرداری، پیمانکار موظف است نقشه‌های سازه را به طور دقیق مطالعه نماید، نوع شالوده، ریشه‌های ستون، محل جانمایی دیوارهای برشی، راهکار قالب بندی دیوارهای یک طرفه، جدول لیستوفر ارائه شده از سوی محاسب و تطابق آن با وضع موجود، از جمله فعالیت‌هایی است که پیمانکار میبایست تحت یک گزارش به کارفرما ارئه دهد.در سقف وافل مرحله قالب چینی سقف بسیار حائز اهمیت است، شایسته است که پیمانکار سقف وافل ابتدا تمامی چشمه‌های موجود در سقف را با وضع موجود تطابق دهد و در صورت مغایرت موارد را به تیم مشاور ارائه دهد. به عنوان یک توصیه پس از دریافت نقشه‌های سازه با سقف وافل، کارفرما از تمامی مجریان و پیمانکاران داوطلب، گزارش اولیه با توجه به موارد گفته شده درخواست نماید تا بار فنی اولیه پیمانکار مشخص گردد. برای مثال نقشه‌های سازه مطابق تصاویر زیر از شالوده تا سقف برای یک پروژه ارائه شده است و گزارش اولیه نیز به صورت جدول 1 برای کارفرما نمایش داده شده است. همانطور که مشخص است وضعیت شالوده، ستون، تیر (اجرای آویز در سقف وافل)، قالب سقف وافل در این جدول به طور خلاصه ارائه شده است.

نقشه های سازه  نقشه های سازه

نقشه های سازه نقشه های سازه

نقشه های سازه نقشه های سازه

 نقشه های سازه نقشه های سازه
خلاصه‌ای از نقشه‌های سازه


جدول 1
 • بررسی پروژه‌های در دست اجرا پیمانکار سقف وافل

بازدید از پروژه‌های در حال ساخت پیمانکار می‌تواند به کارفرما دید مناسبی راجع به نحوه اجرای سقف وافل، نظم کارگاه، تعداد نیروهای پیمانکار، و میزان ابزارآلات پیمانکار دهد. موارد زیر می‌تواند به عنوان یک معیار مناسب برای بررسی پیمانکار سقف وافل باشد:

 1. بررسی قالب بندی ستون و دیوار برشی و مشاهده سطح صیقلی پس از اجرا
 2. نحوه زیر سازی سقف وافل، اصولا برای زیر سازی سقف وافل از شبکه قوطی در دو جهت استفاده می‌شود (تصویر2)
 3. بررسی سطح زیرین سقف وافل پس از بتن ریزی و قالب برداری وافل (نمای اکسپوز سقف وافل)، عدم وجود شیرابه و کرمو شدن بتن سقف نشان از ویبره مناسب در زمان بتن ریزی سقف وافل می‌باشد.
 4. نظم کارگاه: بررسی ابزارآلات مصرفی که پس از استفاده با نظم در مکان مشخصی از پروژه چیده شده باشد، همچنین پیمانکاران و مجریان سقف وافل پس از قالب برداری وافل نیاز است تا محل مناسبی را برای نگه داشتن قالب ها تامین نمایند.
 5. میزان رضایت مندی کارفرمای پروژه
 6. در صورتی که پروژه به مرحله بتن ریزی سقف نزدیک باشد، مناسب است تا جک فلزی یا اسکافلد در تمامی سقف‌ها (حتی سقف‌های اجرا شده زیرین) وجود داشته باشد. این موضوع نشان از داشتن ابزار زیر سازی به اندازه پیمانکار و توان آن می‌باشد.


(تصویر2)
 • برنامه زمان بندی اجرای پروژه

مجموع زمان اجرای پروژه‌های عمرانی موضوع بسیار حیاتی برای پیشرفت و کنترل هزینه‌های ساخت است، بارها مشاهده شده است که به علت طولانی شدن اجرای پروژه، هزینه‌های بسیار بالایی به کارفرما تحمیل شده است.
پس از آنکه پیمانکار سقف وافل برای سازه مشخص گردید، کارفرما با هماهنگی مشاور برنامه زمان بندی مدونی را از سوی مجری نیاز دارد تا از کم و کاست اجرای پروژه آگاه شود. برای اجرای سقف وافل شرکت آبا جدول زیر را پیشنهاد می‌نماید، هرچند پیمانکار و مجری سقف وافل می‌تواند زمان بندی دقیق خود را در قالب دیگری به کارفرما ارائه دهد.


جدول2- برنامه زمان بندی اولیه ارائه شده از سوی پیمانکار به کارفرما

جمع بندی:

انتخاب مجری و پیمانکار سیستم سقف وافل دقت بیشتری را نسبت به سقف‌های دیگر نیاز دارد، برای یک انتخاب مناسب باید به دانش فنی پیمانکار، اکیپ اجرایی با تجربه و دقت و نظم در کار توجه نمود. شرکت آبا با داشتن نمایندگان در سطح کشور آماده اجرای سقف وافل در تمامی نقاط کشور می‌باشد.

بازدید: 3415تاریخ انتشار : 1399/03/27
  سقف وافل