قالب تخت پلاستیکی (پلیمری)

 

اسکلت های بتن آرمه یکی از پرکاربردترین نوع سازه در کشور عزیزمان ایران میباشد، ترکیبی از بتن، آرماتور با کمک قالب بندی اصولی میتواند کیفیت مناسبی را به اجرای این نوع اسکلت دهد. قالب بندی یکی از مهمترین ارکان اجرای اسکلت می باشد، به صورت سنتی ابتدا استفاده از چوب و پشت بندهای چوبی (چهار تراش و دو تراش) در اجرای قالب بندی استفاده میشود (تصویر1).


تصویر1-استفاده از چوب جهت قالب بندی فونداسیون

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، کم کم استفاده از قالب های فلزی به عنوان یک جایگزین مناسب و با دوام نسبت به قالب های چوبی مطرح شد، امروزه اکثر پروژه ها در بحث قالب بندی از قالب های فلزی استفاده میشود. این قالب ها در ابعاد مختلفی تولید میگردند که در تصویر 2 خلاصه ای از ابعاد نمایش داده شده است.


تصویر2-ابعاد متداول تولید قالب فلزی
 
استفاده از این قالب ها به دلیل بالا بودن چگالی فولاد چالش بسیاری را برای نیروهای پیمانکاری دارد، وزن بالای قالب ها (قالب های 100*50 دارای وزنی معادل 20 کیلوگرم میباشد) باعث شده است که سرعت اجرا و سختی کار افزایش یابد. در بحث خوردگی و زنگ زدگی فولاد هم قالب های فلزی در محیط های با رطوبت بالا بعد از چندین مدت دچار زنگ زدگی و خرابی میشوند که از جمله دیگر مشکلات استفاده از این قالب ها میباشد. همچنین در محیط های سرد و به ویژه در فصل زمستان به دلیل اینکه فولاد ذاتا خیلی سریع اختلاف دمای بیرون و داخل را یکسان میکند احتمال یخ زدگی بتن افزایش میابد.
پس از بررسی های صورت گرفته مجموعه آبا توانسته است با تولید قالب های پلاستیکی (پلیمری) در ابعاد مختلف بسیاری از مشکلات فوق الذکر را کاهش دهد، وزن قالب های پلاستیکی 100*50 نزدیک به 7 کیلوگرم و از لحاظ هزینه تقریبا 50% ارزانتر از قالب های فلزی میباشد، همچنین اتلاف دمای سطح بیرونی با سطح داحلی بتن بسیار ناچیز میباشد. اصولا قالب های پلاستیکی که در حال حاضر تولید میشود به عنوان کف کشی دال، تیر، قالب بندی دورتادور سقف، قالب فونداسیون مورد استفاده قرار میگرد، دقت بالا در تولید که توسط دستگاه های بروز تزریق پلاستیک صورت میگیرد و صنعتی سازی تولید قالب، سبب شده است که به صورت روز افزون استفاده از این قالب ها مورد استقبال پیمانکاران قرار گیرد. همچنین کیفیت بالای تولید قالب های پلاستیکی سبب شده است که امکان خرابی به کمترین میزان برسد و پس از استفاده و در صورتی که بعد از سالها این قالب ها نیاز به تعویض داشته باشند با کمک بازیافت مجدد، قالب ها با کمترین هزینه تولید مجدد شوند که این امر سبب کاهش خسارت های زیست محیطی را دارد. به عنوان کلام پایانی استفاده از قالب های پلاستیکی سبب افزایش سرعت، کاهش هزینه های خرید قالب، بالا رفتن کیفیت اجرا و در نهایت حفظ منابع زیست محیطی گردد.
 

تصویر3- اسفاده از قالب پلاستیکی جهت اجرای دال بتن آرمه