سقف کوبیاکس بازدید: 1752
سقف تیرچه و بلوک بازدید: 4273
خرید قالب وافل بازدید: 1661

سقف کوبیاکس

یکی از انواع سبک های جدید در طراحی سقف سازه‌های مختلف سقف کوبیاکس (Cobiax) است که از نظر سازه ای بر مبنای سقف های دال بتنی دوطرفه اما متفاوت با آنهاست. ضخامت سقف کوبیاکس نسبت به سبک‌های سنتی از مقدار کمتری برخوردار است، سقف کوبیاکس دارای دو ردیف میلگرد فولادی و یک ردیف گوی توخالی (ساخته شده از اتیلن و پلی اتیلن بازیافتی) می‌باشد و نیازی به اضافه کردن موارد مختلف دیگر ندارد. سقف کوبیاکس به دلیل وزن پایین و همچنین معلق بودن مورد توجه مهندسین سازه و مهندسین ایمنی قرار گرفته است. در این سقف
طراحی تکنولوژی Cobiax بر اساس سقف سازه ای با ویژگی «سقف دال ۲ طرفه» یا مشابه سقف های بتنی دال ۲ طرفه مرسوم است و تفاوت آنها در اجرای هسته بتن مرکزی است زیرا در محل هایی که کاربرد سازه ای ندارد با گوی های توخالی جایگزین می گردد.

مراحل اجرا

 1.  کفراژ بندی
 2. اجرای مش پایین
 3. جایگذاری احجام بر روی سقف ، ​​​جای گذاری درست کیج ماژول‌های کوبیاکس از اهمیت بسیار بالایی به جهت نقش آنها در ایجاد یک دیافراگم صلب و یکپارچه برخوردار است. در این سیستم، چیدمان گوی‌ها بر اساس نقشه‌های اجرایی انجام می‌شود. اما از آنجایی که فاصله بین گوی‌ها، به علت قرارگیری در قفسه‌ها، از پیش در یک جهت تعیین شده، تنها فواصل بین کیج‌ها در جهت عرضی و ابتدا و انتهای طولی آنها (حدود ۲/۲ متر) باید کنترل شود.
 4. اجرای مش بالا
 5. بتن ریزی

در فنآوری Cobiax با حذف بار مرده غیرسازه ای خاصیت باربری ۲ محوره همچنان حفظ می گردد. همچنین با شکل گیری غشای بتنی مستحکم در قسمت فوقانی و تحتانی دال به همراه شکل گیری شبکه تیرچه های داخلی در ۲ امتداد در اثر قراردهی گوی ها در سرتا سر فضای میانی دال بتنی می توان باربری مناسبی را برای این دال متصور شد.

اجزای این سیستم 

 مدول قفسه ای (گوی های پلاستیکی به همراه خرپای فولادی)
 دال بتن آرمه

مزایای سیستم کوبیاکس

 • باربری ۲ محوره
 •  بهینه سازی المان های عمودی مانند ستون ها و دیوارهای برشی (ستون های لاغرتر، کاهش ۴۰ درصدی حجمی و عددی ستون ها) ...
 •  بهینه سازی دال و فونداسیون (کاهش بارهای وارد بر پی، دال های تا ۳۰ درصد سبک تر)
 •  بهینه سازی المان های سخت کننده (کاهش بارهای افقی)
 • کاهش ارتفاع کلی سازه (بهینه سازی ارتفاع سقف)
 •  کنترل خیز بهتر
 • مقاومت بهتر در برابر نیروهای زلزله (کاهش اثر آسیب های لرزه ای، کاهش ارتفاع و سبک شدن سازه)
 • حذف تمام تیرهای اصلی


معایب سیستم کوبیاکس

 • عدم توجیه اقتصادی برای پروژه‌های کوچک؛ قیمت تجهیزات در این سقف برای پروژه‌های کوچک مناسب نیست؛
 • در منابع مهندسی نکته قابل توجهی در مورد مقاوم بودن این سقف‌ها در برابر زلزله دیده نمی‌شود و به همین دلیل در مورد استفاده از آن در مناطق زلزله خیز ابهاماتی وجود دارد.

اجرای سقف وافل

بازدید: 1752تاریخ انتشار : 1399/07/02
  سقف وافل